Pro čtenářky a čtenáře

Můj kolega vyjádřil názor, že Padesátka je ve skutečnosti kniha pro muže. Od některých už skutečně přišly pozitivní ohlasy. Proto oslovuju i je — s radostí že jim není lhostejné, co prožívají jejich partnerky nebo maminky.

Přála bych si, aby tento web byl interaktivní a shromažďoval zkušenosti a postřehy čtenářek a čtenářů k tématům knihy. Proto níže uvádím několik tipů, jak se do interakce můžete zapojit.

Co s knihou po přečtení?

Tady je několik tipů:

Kniha v oběhu
Pošlete knihu dál, je to ekologické a třeba tím někomu uděláte radost.

Pošlete zvýrazněné pasáže
Označte barevně pasáž, která vás zvlášť oslovila, vyfoťte a pošlete mi ji. Nejenže se ukáže, které témata nejvíce rezonují, ale bude to krásný vzkaz pro ženu, která danou myšlenku v knize sdílela.

Pošlete fotku výtvarného díla
Využijte předělové stránky mezi kapitolami a vytvořte na nich koláž, která vyjadřuje vaše pocity k tématu dané kapitoly. Můžete tvořit i na samostatný papír. Když svá díla vyfotíte a pošlete, ráda je zde budu postupně uveřejňovat jako kolektivní galerii.

Uspořádejte ženské setkání
Deset kapitol se může stát základem deseti večerů, kde se můžete spolu s dalšími ženami (u některých témat třeba i s muži) sdílet o jednotlivých tématech. Nemusíte platit za organizované workshopy ani se podřizovat duchovnímu stylu, který vám není blízký. Prostě si pozvěte domů pár kamarádek. Ženám k vytvoření rituálu obvykle stačí svíčka, dvě mušle a tři oblázky.

Samozřejmě je možné si jen tak sednout u kafe, ale náznak rituálu lépe navodí atmosféru naslouchajícího sdílení. To se od běžného povídání zásadně liší. Jde o komunikační techniku, kdy všichni v kruhu pozorně naslouchají tomu, kdo právě mluví, a jeho slova se pouze nechají zaznít. Pak si vezme slovo další, ale opět se nic nekomentuje, neudílejí se rady, jen se vstřebává, co zaznělo. Je to mnohem působivější způsob sdílení – vyjadřuje úctu k druhému, protože se jeho slova nerozmělní. Na komentáře a dobré rady může dojít v neformální části večera, až se naslouchající sdílení ukončí.

Otázka pro daný večer může znít úplně obyčejně: „Co pro mě dané téma v tomto životním období znamená? Co ve mně vyvolává slovo krása (stárnutí, kariéra, prázdné hnízdo, ženskost…)?

Chcete-li dát setkání duchovní rozměr, můžete ho začít společným poděkováním za vše dobré, co v životě máme, a ukončit přímluvami za vyřešení toho těžkého, co zaznělo, nebo opět díkem za sdílení.


Pro někoho tyto rady budou nošením dříví do lesa, ale opakovaně se přesvědčuju o tom, že pro mnoho lidí je tento způsob sdílení nový a přínosný.

Na ostatních nápadech se asi trochu podepisuje moje učitelská profese, která mě vede k hravosti a propojování lidí. Každopádně bych tu chtěla z příspěvků čtenářek a čtenářů postupně tvořit mozaiku zralého ženství navazující na knížku Padesátka.

A tak se zde v kontaktním formuláři či na adrese info@kniha-padesatka.cz těším na vaše podněty. Pište o svých zkušenostech s prožíváním přechodu. Posílejte fotky úryvků, které vás oslovily, nebo výtvarná díla inspirovaná kapitolami knížky. Sdílejte zážitky z povídání v ženském / žensko-mužském kruhu. Pokud k tomu v mailu dáte souhlas, vybrané příspěvky tu ráda uveřejním.

Z čtenářských reakcí

Dobrý den Lenko, děkuji za Vaši knihu Padesátka, kterou jsem si musela hned koupit po poslechu podcastu Záložka. Při čtení jsem měla pocit, jako bych v ženském kruhu byla také. Ať se Vám daří, Marie 46 let, Děčín

Dobrý den, chci vám poděkovat za knihu Padesátka, kterou jsem si půjčila z knihovny po přečtení rozhovoru s vámi. Vnímám, jak je to cenné. Ráda čtu a poslouchám rozhovory s různými lidmi, a tady se mě to navíc dost týká. Jsem překvapená, kolik žen silně prožívá svou tělesnost, a zvlášť tu spojenou s ženskými aspekty zrání/stárnutí. Je skvělé, že výpovědi žen jsou citované, ne zobecněné, na tom je krásně patrné, jak se některé věci opakují a jsou ženám společné. Myslela jsem si, ze jsem v některých vjemech osamělá… Díky. Klára T., Praha

Kontakt
Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Nebo mi napište na info@kniha-padesatka.cz.

____________________________________________________

Poznámka pod čarou: Tento web je nezisková aktivita, která vznikla z nadšení pro věc a které se věnuju jen ve volných chvilkách. Proto prosím za pochopení, že korespondence i obsah webu budou živé jen natolik, nakolik pracovní situace dovolí.